DM Inde: Onsdagens resultater

Af: Oskar Konstantyner | 02.04.2015

Onsdag stod det i doublernes tegn ved DM Inde i Hørsholm Rungsted Tennisklub. Således var det kun dame-rækkerne af U12 og U16 som der blev spillet single-kampe i i dag, hvorimod der blev spillet i mere end halvdelen af double-rækkerne. 

 

Dagens resultater fordeler sig således:

U12 Damedouble

Ken (KB) / Iheme (KB) - Nielsen (Fruens Bøge) / Hansen (Strib): 6-1, 6-2

Lundberg (HIK) / Behrens (HRT) - Honoré (Gentofte) / Winther (Vedbæk): 6-1, 6- 0

Schmidt (Sønderborg) / Krag (Sønderborg) - Ristic (KB) / Danielsen (KB): 6-4, 6-2

Dyssegard (HIK) / Thiemke (KB) - Svendsen (Kolding) / Lindahl (HIK): 6-4, 6-3

Beck (HRT) / Tully (Hvidovre) - Rosenfeldt (AB) / Habicht (Vi/So): 6-1, 6-0

Birn (Hillerød) / Birn (Hillerød) - Toelhøj (HIK) / Mønster (HIK): 6-2, 6-3

 

U12 Damesingle

Sille Larsen (Fruens Bøge) - Rachel Heine (Lyngby): 7-5, 6-1

Johanne Christine Svendsen (Kolding) - Arendse Honoré (Gentofte): 6-2, 6-4

Charlotte Ellegaard (Birkerød) - Cirkeline Lynge Lundberg (HIK): 6-0, 6-2

Rosa Viller Møller (HIK) - Caroline Dandanell Lindahl (HIK): 6-1, 6-3

Olivia Parsholt Beck (HRT) - Ella Nogel Dyssegard (HIK): 6-4, 6-2

Anna Richman Hector (HIK) - Divine D. Iheme (KB): 6-4, 6-4

Victoria Ilena Andersen (Randers) - Olivia Thiemke (KB): 6-0, 6-0

Michelle Tully (Hvidovre) - Asta Ripperger (Birkerød): 6-1, 6-0

 

U12 Herredouble

Carstensen (HVT) / Nordahl (Hillerød) - Karlsmose (Århus 1900) / Houborg (Århus 1900): 6-1, 6-2

Andreasen (HIK) / Pape (HIK) - Tang (Allerød) / Rasmussen (Allerød): 6-2, 6-1

Maksimovic (KB) / Simonovski (Helsingør) - Gojkovic (Trørød) / Gebeke (Trørød): 6-1, 7-5

Kofmann (HIK) / Mesic (Fruens Bøge) - Egehus (HRT) / Grøn (Greve): 6-2, 5-7, [11-9]

Mikkelen (KB) / Christmas-Møller (KB) - Klynge (Fruens Bøge) / Jensen (Fruens Bøge): 6-0, 6-3

Giurgiteanu (Farum) / Josephsen (Farum) - Ballisager (Århus 1900) / Biagiotti (Kolding): 6-4, 6-3

 

U16 Damedouble

Lieberknecht (HRT) / Secher (Holte) - Langvad (HRT) / Raffel (HRT): 6-2, 6-0

Steenberg (Lyngby) / Fristam (Lyngby) - Toelhøj (HIK) / Hjort (HIK): 6-1, 6-1

Grant (HIK) / Kellberg (KB) - Hasselbalch (HRT) / Højsgaard (HRT): 6-1, 6-1

Tranberg (HRT) / Granhof (HRT) - Wandorf (Lyngby) / Fallinge (B.93): 6-4, 6-2

Laursen (Greve) / Tjørnemark (Greve) - Juul (Skovshoved) / Kjær (Skovshoved): 6-0, 6-1

Pedersen (Skovbakken) / Sommer (Århus 1900) - Østergaard (Rødovre) / Refsgaard (Rødovre): 6-3, 6-0

 

U16 Damesingle

Olga Helmi (Birkerød) - Linnea Fristam (Lyngby): 3-6, 6-2, 7-6(6)

Helena Francati (Gentofte) - Caroline Buch (Esbjerg): 6-1, 6-2

Rebekka La Cour Hillingsø (KB) - Dzenana Hadzic (Esbjerg): 6-2, 6-3

Josefine Axelsen (Skovbakken) - Caroline Piculell (Lyngby): 7-5, 6-0

Sofie V. Bjerringgaard (B.93) - Helena Hildebrand Steenberg (Lyngby): 6-3, 6-0

Sofia Nami Samavati (Hillerød) - Caroline Fricke (Birkerød): 7-5, 7-5

Mathilde Tranberg (HRT) - Laura Tjørnemark (Greve): 6-2, 6-1

Olivia Gram (Esbjerg) - Ida Emilie Stilling Krause (KB): 6-4, 4-6, 7-5

 

U16 Herredouble

Frederiksen (Holbæk) / Justesen (Birkerød) - Jamshidi (Lyngby) / Gormsen (Lyngby): 6-4, 6-4

Rosengren (Lyngby) / Løvstad-Gebaur (Lyngby) - Münster (Esbjerg) / Kristensen (Esbjerg): 4-6, 6-2, [10-5]

Hasselbalch (Hillerød) / Meinertz (HIK) - Ristic (KB) / Chalmer (B.93): 6-2, 7-6(4)

Haase (Farum) / Klemmensen (KB) - Leidersdorff-Ernst (B.93) / Thelin (Roskilde): 6-4, 6-1

Schou (Lyngby) / Knudsen (Holbæk) - Toftgaard (Vi/So) / Lykken (Vi/So): 6-1, 6-4

Jørgensen (HIK) / Bech-Sørensen (HIK) - Gerstrøm (HRT) / Gormsen (KB): 3-6, 6-2, [12-10]

 

U18 Herredouble

Albrechtsen (Lyngby) / Vahman (Lyngby) - Tauson (Gentofte) / Bang (Gentofte): 3-6, 6-4, [10-2]

Lentz (Skovbakken) / Jivraj (Hvidovre) - Zaurbekov (Birkerød) / Ibh (Vi/So): 3-6, 6-3, [10-7]

Rasmussen (Lyngby) / Mørch (Vi/So) - Wejs (Sønderborg) / Bjerrehus (Skovbakken):7-5, 6-2

Larsen (Fruens Bøge) / Husum (Århus 1900) - Stapulionis (Skovbakken) / Andersen (Skovbakken): 6-4, 6-3

Brorson (HIK) / Kampen (KB) - Uldbjerg (Skovbakken) / Findal (Skovbakken): 6-3, 6-1

Jensen (TC Odense) / Sørensen (Roskilde) - Jakobsen (Farum) / Jargin (Birkerød): 6-2, 4-6, [10-7] 

 




Kommenter på denne artikel via Facebook:


Tilbage



Læs flere nyheder


17/04Fed Cup: Danmark videre til oprykning...

Danmark er klar til oprykningska...
» Ls mere

13/04Fed Cup 2015: Danmark i gruppe med No...

Danmark skal kæmpe mod Nor...
» Ls mere

05/04UM Inde: Sejr til Elsvad og Svarre i ...

Søndag blev UM Inde afgjo...
» Ls mere

02/04UM inde, Skrtorsdag

En god dag for de seedede spillere.
» Ls mere

02/04DM Inde: Onsdagens resultater

Onsdag stod i doublernes tegn ve...
» Ls mere

31/03UM dag 2

De seedede spillere gennem første runde.
» Ls mere

31/03UM Inde: Mandag stod i U12-damernes t...

U12 Damesingle var mandag eneste...
» Ls mere

28/03Fruens Bge inviterer til Evert Acade...

Fruens Bøge inviterer til...
» Ls mere

27/03Friis Sndergaard ude i anden runde a...

Friis Søndergaard tabte t...
» Ls mere

26/03Historisk college-bedrift af danske S...

Søren Hess-Olesen indtager nu nummer et på ITA-ranglisten....
» Ls mere